Tayland Körfezinin kuzey adalarından biri olan bu küçük ada tam bir su altı aktivite merkezi. Her iki dükkândan biri dalış okulu ofisi nerdeyse. Zaten gelenlerin amacı da bu. Ada resmen dalış için dizayn edilmiş.

Sahil boyunca sıralanan irili ufaklı bir çok tekne balıkçı teknesi değil aslında. Onlar sizi dalış alanına götürecek tekneler veya taksi botlar. Emin olun adaya vardığınızda sahilde ki teknelerin çoğunluğunu gördüğünüzde demek istediğimi anlayacaksınız.

14.000 civarı dalış okulu temelde iki uluslar arası sertifikasyon okulunun ofisleri. PADI ve SSI. Bu iki okul sizin sertifikanızı aldığınız kurum. 3-4 günlük eğitim ve pratik sonucu mini sınavlarla sertifikanızı alablirisiniz. Ayrıca mobil uygulamalar da mevcut ve Türkçe dil desteği de var.

Bir başka opsiyon ise motorla adayı gezmek. Ada da bir çok tepe mevcut ve bu tepelerden gündoğumu ve gün batımını izlemek harika bir duygu. Ama asıl güzel olan motorla o tepelere çıkarken yaptımığımı mini off-road.

Adanın ana bağlantı yolları asfalt veya beton, güzel yollardan oluşuyor. Ama tepelerde ki manzara izleme noktalarına giderken belli kısımlar beton yol diğer kısımlar toprak ve genelde  dik yokuşlar çıkışıyorsunuz. Emin olun zirveye çıkmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Ada da fiyatlar biraz yüksek. Aslında hemen hemen Türkiye ile aynı. Koh Phangan’a göre biraz daha pahalı. Ve sokak yemekleri o kadar gelişmiş değil. İnsan koh phanganda ki gece pazarını özlüyor. Kişi başı konaklama fiyatları 200 bahttan başlıyor. 2 kişilik oda fiyatları ise 400 bahttan başlıyor.

Koh Tao’da en beğendiğim yemek, ilk defa burada tatma fırsatı bulduğum paneng chicken köri pizza. Ben spicy(baharat)  seven biri olarak bayıldım pizzaya. Oralara kadar gittin de pizza mı yedin? Demeyin çok güzeldi. Baharat sevmeyenler için az baharatlı tavsiye ederim.

Koh tao da ulaşım için en ideal yöntem motosiklet kiralamak. Günlük 150 bahta otomatik vites bir motosiklet kiralayabilirisiniz. Ehliyetinizin olmasına da gerek yok, kullanmayın bilin yeter. Ve tüm adayı dolaşmak 4-5 litre benzine mal olur ve oda 150 baht civarı. Deneyin derim mutlaka. Maps.me de ki izleme noktalarına gidin ve manzara için bana sonra teşekkür edersiniz J

Ama her alana giriş ücretsiz değil bazı noktaları birileri almış işletiyor. Efendim oralar bar açmışlar günbatımını izleyip bira yudumlayabilirsiniz. Ama bir şey içmek istemiyorum deseniz bile giriş ücreti 100 bahttı kişi başı.

Couchsurfing ve Workaway oldukça yaygın, gelmeden 1-2 hafta önce ayarlarsanız oldukça rahat bir yerler bulabilrisiniz.

KAPAT