Gezmeye başlamanın belki de en zor kısmı rota belirleme aşaması.

Ben rota belirlerken ne yapıyorum?

İlk başta ‘artık gezicem’ dediğimde nereyi gezeceğime karar vermem gerekiyordu. Bunun birçok sebebi var, birincisi

ben koştur koştur gezebilecek biri değilim, bir de “iş gibi” sırf gezdim oh burda da bulundum demek için değil, sindire

sindire gezmek,yerli hayatını görmek istiyorum, dolayısıyla bir senede gezebileceğim yer sayısı çok fazla olmayacak. Neden bir sene derseniz  kedilerimi emaneten bıraktığım kardeşim ve arkadaşımın bakabileceği süreyi belirlerken 1 sene olarak kararlaştırmıştık. Uzun süre sırtımda çanta yollarda olup olamayacağımdan emin olamadığımdan da max 1 sene istersem erken dönerim diyerek yola çıktım.

İlk başta gezi rotası olarak Filipinlerden başlayıp Hindistan’da yoga eğitimi ile biten bir rota düşünmüştüm. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı 🙂 Hindistan vize prosedürü gerçekten çok ilkel olduğundan gezimize Hindistan’dan başlamak zorunda kaldık. Dolayısıyla bütün planlar değişti ve ben bunu son dk öğrendiğim için de bir rota belirleyemeden yola çıktım. Aklımda bu sefer Hindistan’dan başlayıp Filipinlerde biten bir gezi düşündüm. Fakat bir gezi rotası çıkarmakta o kadar başarısızmışım ki bu rotanın da tutmayacağı şimdiden belli. Günün sonunda ben de rotam ne olacak diye çok merak ediyorum.

Madem bu kadar başarısızsın neden yazıyorsun derseniz 🙂 Hatalarımdan ders çıkardım arkadaşlar ve sizlerle bu dersleri paylaşmak istedim.

 1. Bence bilmeniz gereken en önemli nokta; belirlediğiniz rotaya sıkı sıkıya uymaya zorlamayın kendinizi, yolda değişiklikler aksaklıklar mutlaka olacak, esnek olmaya hazır olun.
 2. Yola çıkacağınız tarihte gitmek istediğiniz yerlerin hava durumunu kontrol edin, Muson zamanı Hindistan’a gitmek çok da mantıklı değil.
 3. Kendinizi tanıyarak bir plan yapın, koştur koştur bir program mı size göre, yoksa sakin sakin dinlenerek gezmek mi? Gezgin misiniz yoksa turist mi?
 4. Gideceğiniz ülkeler için nerelerin gezileceğini önden araştırıp, size uygun yerleri seçin. Herkes müzeye gidiyor diye müzeye gitmeniz gerekmiyor. Siz müze gezmeyi sevmiyorsanız zamanını boşuna orada harcamayın. Uzunca bir süre aynı şehirde tarihi binaları gezmek de sıkıcı olabiliyor. 2 tarihi bina gezdiyseniz 1 doğa aktivitesi eklemenizi öneririm.
 5. Giriş biletleri alırken avantajlı olan ya da sıra beklemenizi en aza indirecek opsiyonları öğrenin. Örneğin Kolezyumda sıra beklememek için online bilet almanız ya da kapıda tur satan insanlarla anlaşmanız gerektiğini bi kaç blog okuyarak kolayca öğrenebilirsiniz. Ya da Hindistan Jaipur’da gezilecek tarihi yapılan için Kombin bilet almanız gerektiğini önceden okuyabilirsiniz.
 6. Rota palanlarken ve bütçe hesaplarken turistik yerlerin giriş ücretlerini mutlaka hesaplayın. Bu ödemek zorunda olduğunuz kısamadığınız tek harcama.
 7. Turist gibi geziyor olsanız bile Couchsurfing’i kullanıp yerli insanlarla tanışıp tarihi onlardan dinleyin. Gezgin iseniz couchsurfing ile kalacağınız yerlerde de aksilikler çıkabileceğini unutmayın. Gittiğiniz yerlerde hostel ve hotel fiyatlarını araştırın.
 8. Couchsurfing Hindistan’da hayatınızı kurtarırken Kırgızistan’da hiç bi işinize yaramayabiliyor. Bunun için gezmeyi planladığınız yerlerin couchsurfing aktiflik durumlarını kontrol edin. Host sayısı nedir, insanların referansı var mı? En son ne zaman aktif olmuşlar ve cevap verme oranları nedir gibi ufak bi gezinti sizi fikir sahibi yapacaktır.
 9. Gezgin usulü geziyorsanız nerelerde otostop çekip nerelerde otostop çekemeyeceğinizi, ucuz ulaşım yöntemlerini öğrenin. Hindistan’da tehlikeli dedikleri için biz otostop kullanmadık. Trenler ucuz olduğu için trenle ulaşımı kullandık ve şehir içi ulaşımda da ola ve uber uygulamasından en uygun teklif veren araçları çağırdık. Sıcak havadan dolayı hiçbir yere yürüyerek gidemedik.
 10.  Uzun süreli gezecekseniz, dinlenmek için kendinize zaman ayırmayı unutmayın, insan gezerken yoruluyor, yani bizim deneyimimiz bu. Zaman kaybı diye düşünmeyin bi yer az görmeyi dert etmeyin.
 11. Uygun uçak bileti bulma yöntemlerini öğrenin gezgin de olsanız turist de olsanız neden boşa para harcayasınız değil mi? Biz rota belirlerken uygun ucak bileti hangisiyse o ülkeye geçmeyi tercih ediyoruz.
 12. Herkes rota oluşturup, sıkı sıkıya plan yapabilen biri olmak zorunda değil. Baktınız plan yapma kısmı sizi çok yoruyor, bırakın! Sadece ilk gideceğiniz yere karar verin, genel olarak nereleri görmek istediğiniz aklınızda olsun, ilk gideceğiniz yerde ilk bir iki gün nerede kalacağınız belli olsun yeter..
 13. Plan yapmak daha az harcamanız için yardımcı olacak ama yapamıyorsanız da dert etmeyin, kabul edin siz de böyle birisiniz.

Ben şahsen plan yapamayan biri olduğumu öğrendim, bazı zamanlarda ek harcamalarınız olacak ama bende böyleyim deyip kabul ederek yola devam edeceksiniz. Şimdiden yolunuz açık olsun.

KAPAT